Archikatedra Frombork - Wigilia Paschalna - błogosławieństwo i improwizacja

- http://antyszkodnik.pl - pluskwy, Lublin – zwalczanie.
- Alleluja!
Dobrze jest grać naszemu Bogu,
wdzięcznie jest nucić pieśń pochwalną.
(Ps. 147)
Panie Arku, Pana osoba przy kontuarze organów, to gwarancja muzyki na najwyższym poziomie, także w liturgii, chociaż tu akurat nie o artyzm chodzi, ale piękna muzyka bardzo pomaga we właściwym przeżywaniu tych najważniejszych dla nas świąt. Bóg może działać także poprzez muzykę, by dotrzeć do serc od Niego oddalonych, dotknąć je i tchnąć w nie żywą wiarę. Czyż nie warto więc przyciągać ludzi do Boga muzyką przez duże M, tak, jak Pan to robi? - Warto, na pewno warto!
- Warto by te improwizacje (tzn. nie tylko tę, ale i inne) zapisać, przynajmniej w kształcie przybliżonym.
- Piękna improwizacja, chętnie wysłuchałbym jej na żywo. Niestety w wielu kościołach organista nie ma dla kogo grać. Ludzie w popłochu uciekają po mszy do swoich codziennych spraw a i często organista dostanie o.p.r... od proboszcza, że gra za głośno i ludziom przeszkadza.... ehhh.... przykre to lecz niestety ale prawdziwe. Można by dużo pisać na ten temat. Dobrze Panie Arku, że nagrywa Pan swoje wykonania, niestety nie mam możliwości słuchania Pana na żywo, ale przynajmniej na Pana kanale :)
Proponuję polepszenie jakości dźwięku, dzięki jakiemuś dobremu rejestratorowi audio. W stosunku jakość/cena świetnie sprawdzają się produkty Japońskiej firmy ZOOM. ZOOM Q4 nagrywa dobrej jakości dźwięk i obraz. Dzięki temu nie trzeba marnować czasu np. na montaż nagrania. Warty uwagi jest zoom H2n i H4n. Oczywiście na rynku istnieje cała masa przeróżnych urządzeń.
Na moim kanale wrzuciłem ostatnio filmik z koncertu nagrywany rejestratorem ZOOM Q2Hd (tylko dźwięk). Rejestrator ustawiłem na mini statywie na ławce obok mnie (czyli kompletnie nie poprawnie). Pomimo tego efekt nagrania jest zadowalający. Akustyka tego małego kościoła została całkiem fajnie oddana na nagraniu tak amatorskim sprzętem. Jedyne co "poprawiałem" w nagraniu to regulacja balansu. Całe zgranie jest bez jakiejkolwiek dodatkowej obróbki. Gdybym ustawił rejestrator w nawie głównej na przeciw organów, efekt byłby jeszcze lepszy. Cena tego urządzonka jest naprawdę nie wysoka w porównaniu z jakością dźwięku jaką oferuje. Zawsze można nosić je przy sobie i nagrywać ku uciesze fanów oglądających Pana kanał, świetne improwizacje :) Zapraszam na mój kanał i pozdrawiam serdecznie, Adam.
- Pieśń na zakończenie Mszy św. jest nieobowiązkowa przepisowo, ponieważ obrzędy liturgiczne kończą się rozesłaniem, nie pieśnią.
- Przecież oni mają tak codziennie :) Nudno tak 365 dni w roku słuchać mistrza :D
- Świetna improwizacja, ale dlaczego bez pieśni na zakończenie ?
- Przejmująca improwizacja, piękna! Smuci tylko ten pusty kościół, ludzie nie są wrażliwi na sztukę na wysokim poziomie. A szkoda...